Lojistik Çeşitleri

Lojistik

Lojistik Çeşitleri

Lojistik kendi içerisinde farklı alanlara ayrılmaktadır. Bu alanlara bakacak olursak;

Tedarik Lojistiği

Herhangi bir işletmeye değer katan temel işlevleri içermektedir. Daha geniş bir tanımla materyallerin tedarikçiden üreticiye, depo ve perakende ambarlarına girişinin planlanması ve ürün akışı sağlanması ile tedarik zinciri çerçevesinde düzenlenen faaliyetlerin bütünü olarak tanımlanabilir.

Üretim Lojistiği

Üretim endüstrilerine yönelik kullanılan, işletmelerinde içerisinde yer alan bütün mal akışlarının ve onlara ait bilgi akışlarının planlanması, kontrolü ve yönetimini kapsar. Üretim öncesi lojistik, üreticilerden ürünlerin toplanarak, stoklanması, müşterilere dağıtılmasını sağlayan sistemin işlemesine yönelik faaliyetler bütünü olarak nitelendirilebilir.

Dağıtım Lojistiği

Üretim aşamasının tamamlanarak ürünlere pazara ve müşterilere dağıtılması aşamasını ifade etmektedir. Bu süreçte üretilen ürünlere fiziki dağıtım kanalları ile ya pazara ya da direk müşteriye ulaştırılır.

Geri Dönüş Lojistiği ( Ters Lojistik )

Geri dönüş lojistiği, planlama, uygulama, kontrol, envanter süreçleri, nihai ürünler, hammaddenin maliyet etkisi ve ilgili bilgilerin tüketim noktasından başlangıç noktasına tekrar değer kazanma ve uygun bir şekilde elden çıkarma amacıyla işleyen süreç olarak nitelendirilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir sorunuz mu var?

Tüm soru ve danışmak istediğiniz konular için bizi arayabilirsiniz.

Kategoriler

×