Uluslararası Lojistik Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lojistik

Uluslararası Lojistik Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uluslararası lojistik yöntemleri lojistiği yapılacak olan malların cinsine, ağırlığına ve miktarına göre belirlenmektedir. Bu lojistik yönteminin aşamalarını belirleyen bir diğer faktör de ticareti yapılacak olan mal ve eşyaların nereden temin edilip nereye aktarılacağıdır. Uluslararası lojistik yapılırken düşük maliyet kullanmak, lojistiğin kaliteli ve sorunsuz bir biçimde gerçekleşmesini sağlamak, planlanan zaman aralığında mal teslimini yapmak ve uluslararası lojistik için gerekli olan sözleşme, rapor ve belgelerin eksiksiz bir biçimde tamamlanması gerekmektedir.

Uluslararası lojistik hizmetinden faydalanmak isteyen şirketler, seçecekleri lojistik firmalarının sadece taşıma alanında değil, yükleme, depolama ve ambalajlama gibi konularda da hizmet vermesini bekler. Tüm bu hususlar lojistiğin gerçekleşeceği yolun cinsine ve süresine göre değişiklik göstermektedir. Başarılı bir lojistik işleminin gerçekleşmesi için sektörde öncü bir konuma sahip olan lojistik firması ile anlaşmak önemlidir.

NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Uluslararası lojistik aşamalarında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaların önemsenmesi dâhilinde uluslararası lojistik süreçlerinin hepsi sorunsuz bir şekilde işleyebilir. Öncelikle gönderimi sağlanacak olan malların hangi yollar aracılığı ile teminini belirlemek önemlidir. Uluslararası taşımacılıkta denizyolu, havayolu, karayolu ve demiryolu kullanılmaktadır. Bu yollardan hangisinin seçileceği yük miktarı ve maliyet oranına göre belirlenir. Havayolu taşımacılığı diğer taşımacılık türlerine göre daha maliyetli ve yük miktarı açısından daha sınırlı olduğu için genelde denizyolu, karayolu ve demiryolu taşımacılıkları tercih edilmektedir.

Uluslararası lojistikte tek yol kullanılabileceği çoklu olarak birden fazla yol da kullanılabilir. Örneğin multimodal taşımacılık yapılacaksa karayolu ve denizyolu ikilisi birlikte kullanılmaktadır. İntermodal taşımacılıkta ise konteyner kullanımı yaygın olup elleçleme yönteminin kullanılmasına gerek duyulmamaktadır. İki farklı taşıma modelini birleştiren uluslararası taşımacılık türlerine kombine taşımacılık adı verilmektedir. Bu taşımacılık türleri gerçekleştirilen ihtiyaç duyulan belge ve sözleşmeler de farklılık gösterir.

Multimodal taşımacılıkta tek bir sözleşme ile tüm işlemler halledilebilirken diğer taşımacılık türlerinde birden fazla sözleşme yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Multimodal taşımacılıkta sürecin başından sonuna kadar tek bir taraf sorumluluk sahibi olurken intermodal taşımacılıkta tarafların farklı sorumlulukları mevcuttur. Uluslararası lojistik için gerekli olan belgeler düzenlenirken dikkat edilmesi gereken temel nokta, taşımacılığı yapılacak olan mal ve taşımacılık süreci hakkında genel bilgiye sahip olmaktır.

Uluslararası lojistik gerçekleşirken kullanılacak olan yollar, bu yollar üzerinde bulunan gümrük noktaları, malların depolanma bilgileri, vergi ve tasarruf bilgileri gibi konularda detaylı bilgiye sahip olmak gerekli belgelerin düzenlenmesini kolaylaştırır. Uluslararası lojistik için gerekli olan belge ve raporlar genel itibari ile aşağıdaki gibidir:

CMR Belgesi
Nakliyeci Makbuzu
Araç Karneleri
Paket Posta Mektupları
Tesellüm Belgeleri
Gümrük Belgeleri
Taraflar Arasında Kurulan Sözleşmeler
İthalat ve İhracat Belgeleri
Konşimentolar
Menşe Belgeleri
Lojistik Yapılacak Ülkenin Kurallarına Uyumluluk Gösterildiğini İspatlayan Belgeler
Uluslararası lojistikte bazı ürün kısıtlamaları bulunmakta her malın taşınması mümkün olmamaktadır. Özellikle çevreye zarar verebilecek olan malların taşınması için birçok kural bulunmaktadır. Uluslararası standartlar tarafından belirlenen bu kurallara uyulmadan malların taşınması halinde birçok cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu malların başlıkları şunlardır:

Alkol ve alkol ürünleri
Zehirli ve kimyasal maddeler (genel adlandırma olarak tehlikeli maddeler)
Karbon piller
Uyuşturucular
Keskin ve zarar verme amaçlı olarak kullanılabilecek nesneler
Gelişen teknolojiler ve her geçen gün artan ulaşım imkânları, uluslararası lojistik yöntemlerinin de gelişimini sağlamaktadır. Dünyanın bir ucundan başka bir ucuna ticaret yapmayı kolaylaştıran bu lojistik türü ile üretimini yaptığınız malları neredeyse dünyanın istediğiniz bölgesine (norm ve sözleşmelere bağlı kalarak) gönderebilirsiniz. Lojistik alanındaki gelişmeler, yeni ulaşım imkânları ve ülkelerin prosedürlerinde meydana gelen farklılıkların takibi uluslararası lojistik yapmak isteyen şirketlerin dikkat etmesi gereken bir konudur. Yeni gelişmelerin takibi hem işlerin sürekliliğinde herhangi bir kesinti yaşanmasını önler hem de yeni yollar ve yeni seçenekler ile maliyetleri düşürücü bir etki yaratabilir. Bunun için ticaret yapan firmaların lojistik işlemlerini takip edecek, sektördeki gelişmeler hakkında onları bilgilendirecek bir lojistik şirketi ile çalışmaları tavsiye edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir sorunuz mu var?

Tüm soru ve danışmak istediğiniz konular için bizi arayabilirsiniz.

Kategoriler

×